Podsumowanie akcji BohaterON w Twojej Szkole!

Utworzono dnia 06.10.2021

W Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Piekarach od 20 września br. rozpoczęła się akcja BohaterON w Twojej Szkole! To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

W ramach akcji zostały zaprezentowane uczniom materiały specjalnie na tę okazję przygotowane przez Organizatorów. Były to bardzo zróżnicowane i ciekawe formy. Przedszkolaki i dzieci młodsze oglądały przedstawienie oparte na relacji dziadek – wnuczka. Spektakl w prosty sposób wyjaśniał dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą.

Uczniowie z klas IV – VI wysłuchały z uwagą słuchowiska o małym listonoszu, które wprowadziło dzieci w powstańczy klimat, pokazało, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei” i pomogło współczesnym młodym ludziom zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała żyć, by przetrwać.

Natomiast najstarsi uczniowie z klas VII i VIII uczestniczyli w nietypowej lekcji historii, dzięki której poznali odpowiedzi na wiele ważnych pytań:  Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa?

W ramach zajęć z projektu dzieci pracowały także z wykorzystaniem metody „wędrującej kartki” jednej z form stosowanej w naszej szkole, która przystąpiła do grona placówek uczących krytycznego myślenia - TOC. W ten sposób już najmłodsi uczniowie samodzielnie  poszukiwali odpowiedzi na bardzo trudne pytania:  Jakie znaczenie kryje się za słowem Ojczyzna?  Co to jest powstanie?

Dzieci młodsze z kolei rysowały godło Polski, zastanawiały się, kim jest bohater. Starsi, rozmawiając o bohaterstwie Powstańców, zastanawiali się, jakie cechy powinien posiadać bohater.

W tej edycji akcji redagowanie pocztówki dla Powstańców było dodatkową formą pracy. Nasi uczniowie bardzo chętnie podjęli się tego zadania i przygotowali, od najmłodszych przedszkolaków po najstarszych uczniów, piękne kartki, w których dziękowali Powstańcom za ofiarną walkę w obronie stolicy. Pocztówki  zostały wysłane na adres fundacji, która przekaże je honorowym odbiorcom.

W czasie zajęć przeprowadzonych w ramach akcji BohaterON w Twojej Szkole! uczniowie poznali historie Powstańców, dowiedzieli się, jakie znaczenie dla Polski miały 63 dni walk w stolicy. Wszystkie te działania wzmacniają poczucie tożsamości narodowej już od najmłodszych pokoleń, a także krzewią postawy patriotyczne i budują wrażliwość społeczną młodych ludzi.

Monika Żmudka

Utworzono dnia 06.10.2021, 19:56