SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO

Utworzono dnia 17.04.2018

Mamy zaszczyt poinformować, że jako pierwsza szkoła w gminie Liszki  przystąpiliśmy do Projektu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”  Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa realizowanego wraz z Komendą Powiatową Policji w Krakowie i spodziewamy się otrzymania honorowego Certyfikatu.

Chcemy, by uczniowie w naszej szkole czuli się dobrze i bezpiecznie pod każdym względem, by mogli w bezpiecznych i sprzyjających warunkach pobierać naukę i aby opuszczając mury naszej szkoły mieli trwale ukształtowany system wartości i potrafili odważnie kroczyć dalszymi ścieżkami edukacji.

13 kwietnia 2018 roku, w ramach przystąpienia naszej szkoły  do projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa – Szkoła Promująca Bezpieczeństwo  odbyło się spotkanie Zespołu Partnerów, w którym uczestniczyli:

• asp. sztab. Monika Głogowska – koordynator projektu z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Krakowie
  • st. asp. Beata Dulewicz – specjalista ds. profilaktyki – Komenda Powiatowa Policji w Krakowie
  • Robert Budziaszek – podinsp. ds. Zarządzania Kryzysowego i OSP , pełnomocnik Wójta Gminy Liszki
  • Zofia Pyla – radna powiatu i sołtys wsi Piekary
  • Marcin Mazur – radny wsi Piekary
  • Maryla Małucha-Kapusta – dyrektor szkoły
  • Edyta Fugas – pedagog, koordynator projektu
  • Dorota Koza – nauczyciel, koordynator projektu.

Pani Dyrektor M. Małucha-Kapusta  przedstawiła oraz przywitała gości. Szkolny koordynator projektu - p. Edyta Fugas wprowadziła uczestników spotkania w tematykę projektu ZPB oraz opowiedziała o zaletach programu, wyjaśniając jego wybór. Następnie p. Dorota Koza - nauczyciel matematyki zaprezentowała w formie prezentacji multimedialnej wyniki badań ankietowych, które zostały przeprowadzone w szkole  w grudniu 2017 r. wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Partnerzy projektu zostali zapoznani ze szczegółowymi wynikami analizy tych ankiet oraz wynikającymi z nich wnioskami do pracy szkoły. Dane uzyskane z analizy ankiet wytyczyły priorytety podejmowanych przez placówkę działań:

1. Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom oraz pracownikom na terenie szkoły i jej okolicy
  2. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów, rodziców i pracowników   szkoły

W dalszej części posiedzenia Partnerzy projektu zapoznani zostali z działaniami szkoły podjętymi w dziedzinie informacji i rozpropagowania projektu w środowisku lokalnym:

1. Pozyskano partnerów reprezentujących władze samorządowe i instytucje działające na terenie gminy i poza nią
  2. Poinformowano rodziców i uczniów o przystąpieniu szkoły do projektu ZPB Szkoła Promująca Bezpieczeństwo
  3. Zapoznano Partnerów projektu z opracowanym przez szkołę „Zintegrowanym Planem Działania”
  4. Zamieszczono „Zintegrowany Plan Działania” na stronie internetowej szkoły
  5. Opublikowano na stronie internetowej gminy Liszki relację ze spotkania partnerów projektu.

Pani Monika Głogowska – koordynator projektu z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przedstawiła prezentację multimedialną na temat projektu, przytoczyła jego historię i omówiła najważniejsze aspekty działań w ramach ZPB „Szkoła Promująca bezpieczeństwo”.

Wszyscy zebrani zapoznani zostali z zadaniami, które szkoła systematycznie i na bieżąco realizuje oraz takimi, które ma zamiar podjąć aby jeszcze skuteczniej zapobiegać agresji i przemocy wśród uczniów i poprawić stan bezpieczeństwa.

W kolejnej części spotkania rozpoczęła się dyskusja, w toku której zabrali głos wszyscy zebrani. Pełnomocnik Wójta p. Robert Budziaszek notował wszelkie ustalenia, celem przekazania ich Wójtowi Gminy Liszki.

Pani  Zofia Pyla – Radna Powiatu i Sołtys Piekar przyznała, że  część działań, które zaplanowaliśmy w ramach projektu ZPB „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” jest już w trakcie realizacji. Poparła naszą inicjatywę gratulując nam wyboru projektu oraz zapewniła nas o swoim  wsparciu i pomocy w trakcie jego realizacji.

Dyrektor szkoły p. Maryla Małucha-Kapusta zwróciła uwagę na konieczność poprawy bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły, właściwe oznakowanie przejścia dla pieszych, którego celem jest zmniejszenie ryzyka wypadków i kolizji z udziałem dzieci, oddanie do użytku placu zabaw znajdującego się koło szkoły, utworzenie parkingu dla samochodów przed szkołą, zamontowanie kamer w szkole w miejscach wskazanych w ankietach jako „niebezpieczne”, remont ulicy przed wejściem do oddziału przedszkolnego znajdującego się w remizie OSP w celu odwodnienia tego terenu.

Radny Piekar p. Marcin Mazur zaproponował, by zatrudnić osobę do przeprowadzania dzieci przez ulicę oraz zwrócił uwagę, aby w okolicy sklepu znajdującego się niedaleko szkoły wprowadzić zakaz spożywania napojów alkoholowych i tym samym ograniczyć liczbę osób nietrzeźwych przebywających w niedalekiej okolicy szkoły.

Wspólnie ustalono, że istnieje potrzeba zwiększenia liczby patroli Policji w okolicy szkoły i na drodze dojazdowej do szkoły – zwłaszcza w godzinach porannych i popołudniowych w czasie dużego natężenia ruchu.

Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Krakowie  p. Monika Głogowska i p. Beata Dulewicz zaproponowały przeprowadzenie szeregu prelekcji, pogadanek, warsztatów dla rodziców, uczniów oraz szkolenia dla całej rady pedagogicznej i otwartość na wszelkie inicjatywy szkoły.

Pani dyrektor M. Małucha- Kapusta podziękowała wszystkim osobom za czynny udział w spotkaniu i wyraziła nadzieję na owocną współpracę.