Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Piekarach.

Utworzono dnia 22.05.2017

Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru

Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Piekarach

21 maja 2017r. głęboko zapadnie w naszą pamięć. W tym dniu po 141 latach istnienia naszej szkoły nastąpiło uroczyste poświęcenie i nadanie Sztandaru. O godz. 14.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Św. , której przewodniczył. ks. Proboszcz Parafii w Liszkach ks. Władysław Szymoniak oraz Ks. Dyrektor Liceum RN w Piekarach ks. Paweł Rycyk. Podczas nabożeństwa Ks. Proboszcz zwrócił uwagę jak ważna jest tożsamość każdej grupy i jak ważne znaczenie ma sztandar. Po wygłoszonym kazaniu ks. Proboszcz uroczyście poświęcił nasz Sztandar. Po mszy św. nastąpiła część oficjalna podczas, której miało miejsce nadanie Sztandaru szkole. Najpierw Rodzice przekazali sztandar p. Dyrektor, a następnie p. Dyrektor przekazała go uczniom.  Fundatorzy Sztandaru: Wójt Gminy Liszki Paweł Miś, Rada Sołecka wsi Piekary i p. Zofia Pyla, Rada Rodziców, p. Maria Preneta dyrektor KBS o. Liszki, p. Jan Pyla Prezes Promerol oraz p. Edward Biel,  przecięli symboliczną wstęgę na pamiątkowym tablo. Po tej  wzniosłej uroczystości  na scenę został zaproszony p. Jan Kowalczyk wieloletni nauczyciel muzyki i twórca chóru szkolnego w Piekarach. Po występie p. Kowalczyka p. Dyrektor zaprosiła na scenę wszystkich absolwentów szkoły, którzy kiedyś śpiewali w chórze. Pan Jan Kowalczyk nie krył wzruszenia,  a chórzyści wspólnie zaśpiewali piosenkę legionową „Wojenko, wojenko…”. Następnie na scenie pojawili się uczniowie prezentujący część artystyczną. Jan Długosz opisując w swych kronikach najważniejsze wydarzenia historyczne zasiadł za stołem i przeniósł  nas w dawne czasy. Była zatem Nawojka, bitwa rycerzy, taniec panien dworskich. Na koniec p. Dyrektor odczytała fragmenty z kronik szkoły. Starsi mieszkańcy Piekar  świetnie pamiętali opisywane w nich wydarzenia, niektórzy  gorąco wspominali dawne czasy. Kolejnym punktem programu był występ zespołu młodzieży z Radosnej Nowiny w Piekarach, występ zespołu ESCAPE prowadzonego przez  p. Piotra Kapustę oraz tańce i śpiewy dzieci z Ogniska Artystycznego „Szlif” prowadzone przez p. Katarzynę Gać. Po części artystycznej ruszyła szkolna loteria, grill, a każdy gość został poczęstowany ciastem upieczonym przez Rodziców oraz kiełbaską ufundowaną przez p. Wójta Pawła Misia.

Pragnę gorąco podziękować wszystkim sponsorom, instytucjom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie tego dnia. Dziękuję OSP Piekary, sportowcom z LKS Tęcza Piekary, wszystkim pocztom sztandarowym przybyłym na naszą uroczystość oraz naszym przyjaciołom, którzy zechcieli być z nami w tym bardzo ważnym dniu w historii naszej szkoły.

Fundatorzy Sztandaru:

Wójt Gminy Liszki Paweł Miś