Sondaż na temat postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego

Utworzono dnia 23.04.2018

W ramach realizacji trzeciego zadania w konkursie „Szkoła Młodych patriotów” VI edycja w Szkole Podstawowej im. Jana Długosza w Piekarach został przeprowadzony sondaż na temat postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.

W dniach 12 – 16. 03. 2018 roku uczniowie klasy siódmej: Anna Urbaniec, Dawid Morys, Mateusz Pac, Radosław Michalczyk oraz Igor Ochmański przeprowadzili sondaż, pytając o postawy i rolę patriotyzmu.

W czasie zebrań z wychowawcą w Szkole Podstawowej w Piekarach zostało przeprowadzone badanie dotyczące roli patriotyzmu. Ankietę wypełniło 49 osób.

Omówienie wyników.

Większość badanych zdecydowanie twierdzi, że patriotyzm jest nam potrzebny we współczesnych czasach.

Respondenci są dumni z bycia Polakiem, uważają się za patriotów, a losy Ojczyzny są im bliskie. Dowodem patriotycznych postaw dla badanych jest obchodzenie świąt narodowych, większość osób wypełniających kwestionariusz wymieniła dwie ważne rocznice: 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz dzień 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Większość badanych osób wskazała, że wywiesza w święta narodowe flagę oraz uczestniczy w nabożeństwach.

Terminem najbardziej związanym z patriotyzmem dla ankietowanych jest słowo Ojczyzna.

W pytaniu dotyczącym definicji patriotyzmu większość badanych wskazała na szacunek i umiłowanie Ojczyzny, a następny wybór badanych stanowiły odpowiedzi: spełnianie obowiązków obywatelskich (płacenie podatków, udział w wyborach), gotowość do obrony ojczyzny w razie agresji któregoś z państw oraz dbałość o kulturę i tradycję.

Dla respondentów, w przeważającej większości, Karol Wojtyła, a następnie Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko i Adam Mickiewicz są  przykładem wielkiego patrioty.

Większość ankietowanych w pytaniu o wybranie dwóch pieśni patriotycznych wskazała Mazurek Dąbrowskiego oraz utwór Wojenko, wojenko.

W pytaniu o możliwość wyjazdu za granicę w przeważającej części ankietowani udzielili odpowiedzi przeczącej.

Zwody najbardziej związane z patriotyzmem dla osób wypełniających ankietę to żołnierze oraz nauczyciele.

Przedmioty szkolne, które najbardziej mogą być pomocne w krzewieniu wartości patriotycznych to według ankietowanych historia oraz język polski.

Z przeprowadzonych sondaży oraz ankiet jasno wynika, że patriotyzm to postawa społecznie pożądana, która powinna być kształtowana w odpowiedni sposób.

Sformułowanie postawy patriotyczne zawarte wskazuje na istnienie postaw cząstkowych, które były wyszczególnione w badaniu ankietowym: służba ojczyźnie, obchodzenie rocznic, duma z bycia Polakiem.

Wniosek wypływający z przeprowadzonego badania jest następujący, że nalży w wychowaniu patriotycznym uwzględniać te postawy cząstkowe, a samo wychowanie patriotyczne nabiera  szczególnej aktualności w odniesieniu do ważnej historycznej daty związanej z historią Polski.

Sondaż na temat postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego

Utworzono dnia 23.04.2018, 06:30