Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa - Piekary

Innowacje 2020/21

Utworzono dnia 30.10.2023

Zestawienie innowacji realizowanych w naszej szkole w roku szkolnym 2020/ 2021:

  • program „Zdrowo i Sportowo” – zrealizowano 20 scenariuszy tematycznych z wykorzystaniem dostępnych sprzętów i pomocy.
  • Ogólnopolski Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – zrealizowano 7 scenariuszy o tematyce prozdrowotnej i ekologicznej,
  • Program „Mały Czytelniczek” realizowanie zajęć z wykorzystaniem bajek, opowiadań, wierszy. Zapoznanie dzieci z literaturą dziecięcą oraz nauczenie szacunku do książek. Wyrabianie nawyku sięgania po książki.
  • autorski program „Przyroda to przygoda” – cykl scenariuszy zajęć z autorskimi wierszami i zabawami. Zapoznanie dzieci z utworami wierszowanymi, prezentowanie zjawisk przyrodniczych oraz zaangażowanie w twórczość plastyczną oraz aktywność ruchową.

Zrealizowano nadrzędny cel programu – rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i stymulowanie ich wyobraźni, pamięci oraz koncentracji, a także kształtowanie zainteresowania środowiskiem przyrodniczym. Dzieci poznały utwory wierszowane, miały możliwość zgłębić wiedzę o środowisku przyrodniczym, działać plastycznie i ruchowo.

  • autorski program „Emocje dziecka” – cykl scenariuszy z wykorzystaniem autorskich wierszy. Zapoznanie dzieci z wybranymi utworami, których treść dotyczy emocji. Stwarzanie okazji do wyrażania emocji i odgrywania ról. Podejmowanie prób ilustrowania treści utworu.
  • „Rozszerzona rzeczywistość wsparciem w nauce” innowacja prowadzona w roku szkolnym 2020/2021  w oddziale przedszkolnym Mądre Sówki z udziałem 19 dzieci. Wprowadzanie do zajęć  dydaktycznych (przynajmniej raz w miesiącu)  rozszerzonej  rzeczywistości. Cele działań: zainteresowanie dzieci nowoczesną technologią w wymiarze edukacyjnym, doskonalenie umiejętności  koncentracji uwagi oraz cierpliwości u dzieci, uatrakcyjnienie zajęć, wzmocnienie motywacji do pracy.
  •  program czytelniczy „Książka – mój nowy przyjaciel”. Celem programu było zachęcenie uczniów do częstego sięgania po książkę, rozwijanie umiejętności czytania. W programie brali udział uczniowie klasy II, a jego realizacja trwała cały rok szkolny. Efektem uczestnictwa w programie był fakt, że uczniowie częściej wypożyczają książki, dostrzegając w nich ogromny potencjał do rozwijania wyobraźni, chętnie rozmawiają na temat przeczytanych pozycji literatury pięknej, a nawet tworzyli własne książki.
  • Ogólnopolski projekt  czytelniczy Czytanie ma Moc – realizacja zajęć, których celem było zachęcenie uczniów do częstego sięgania po książkę, rozwijanie umiejętności czytania.
  • program z elementami terapii ręki ,,Co ma ręka do gadania” ćwiczenia usprawniające w  pracy logopedy. W innowacji uczestniczyły dzieci  z przedszkola.
  • autorski program innowacyjny „Paszport ucznia do klasy IV” – celem tego przedsięwzięcia była integracja uczniów z nowymi nauczycielami oraz sprawdzenie podstawowych umiejętności uczniów.
  • Klub 7 kontynentów – celem spotkań było zwiększenie zainteresowania uczniów kulturą innych narodów, poszerzenie wiedzy geograficznej, kulturowej, a także historycznej dotyczącej różnych regionów świata. Zajęcia trwały  1,5 godziny i odbywały się raz w miesiącu. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nich kilkunastu uczniów z klas od I do VII.
  • stosowanie innowacyjnych rozwiązań w nauce języka niemieckiego. Podczas nauki zdalnej lekcje tego języka prowadzone były z wykorzystaniem materiałów i metod pozwalających na nietypowe przedstawienie zagadnień, powtarzanie                i utrwalanie materiału. W czasie zajęć wykorzystywany był padlet jako źródło informacji dla uczniów, sposób systematyzowania wiedzy. Nauczyciel wykorzystywał również zasoby dostępne w sieci, gry, zabawy językowe, korzystał z materiałów interaktywnych, wykorzystywał ćwiczenia w formie gier i quizów.
  • stosowanie innowacyjnych rozwiązań w nauce edukacji polonistycznej i języka polskiego. Wykorzystanie interaktywnych narzędzi w klasach  I - VIII, by podnieść atrakcyjność zajęć. Nauczyciele wykorzystywali zasoby dostępne w sieci, gry, zabawy językowe, korzystali z materiałów interaktywnych, a także tworzyli własne ćwiczenia w formie gier i quizów, wykorzystując możliwości programów: www.wordwall.net, www.learningapps.org, www.genial.ly. Lektury były opracowywane w formie lapbooków, co stanowiło ciekawą               i atrakcyjną formę dla dzieci.
  • w czasie lekcji języka angielskiego w kl. I – VIII wykorzystywane były platformy Wordwall, Quizlet, Quizes, Learnex, Go English TV do przygotowania materiałów online. Dodatkowo w ramach ESOL free English lessons wykorzystywane były głównie  filmy, piosenki, materiały do słuchania  i czytania.

Podczas nauki zdalnej lekcje języka angielskiego prowadzone były z wykorzystaniem materiałów i metod pozwalających na niestereotypowe przedstawienie zagadnień, powtarzanie i utrwalanie materiału.

W okresie nauki stacjonarnej uczniowie klas starszych brali udział w projekcie „English is everywhere” mającym na celu naukę, głównie słownictwa, poprzez sytuacje codzienne, takie jak robienie zakupów, słuchanie piosenek, gry w języku angielskim, słuchanie, czytanie, oglądanie filmów w języku oryginalnym.

Podczas Europejskiego Dnia Języków uczniowie klas starszych otrzymali specjalną książeczkę  wyzwaniami. W ramach realizacji zadań uczniowie korzystali z różnorodnych źródeł wiedzy pozwalających rozwijać umiejętności językowe. Dzieci dokumentowały w książeczkach, z jakich źródeł korzystały i czego nowego się nauczyły.

W Europejskim Dniu Języków uczniowie przygotowali również projekty o różnych krajach, ich tradycjach i kulturze, ucząc się  w ten sposób podstawowych zwrotów w języku wybranego kraju. Dzieci ze wszystkich klas uczestniczyły w szkolnym quizie językowym przygotowanym w formie kodów QR.

  • w czasie lekcji wychowania fizycznego wprowadzono do zajęć szkolnych muzykę w celu urozmaicenia zajęć, relaksacji i lepszej koncentracji uczniów.
  • w czasie lekcji historii w klasach IV – VIII  oraz wiedzy o społeczeństwie do nauczania treści programowych nauczyciel wykorzystywał autorskie prezentacje multimedialne, wzbogacając i uatrakcyjniając zajęcia. Prezentacje zawierają materiał ikonograficzny (postacie, miejsca, wydarzenia, plany, schematy, wykresy...), teksty źródłowe, mapy oraz najważniejsze informacje do zapisania przez uczniów w zeszytach.
  • program  zajęć historyczno – fotograficznych rozwijających zainteresowania uczniów, ich umiejętności i wiedzę historyczną oraz z zakresu fotografii  pozwalający łączyć wiedzę teoretyczną z praktyczną oraz elementy różnych dziedzin nauki. Celem tych zajęć jest także zainteresowanie uczniów różnymi aspektami sztuki dawnej i współczesnej oraz nauczenie, jak należy odczytywać dzieła sztuki pochodzące z różnych okresów historii.
  • innowacyjne lekcje podnoszące wiedzę uczniów o prawie realizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości pt. „Przygody z Paragrafem  – nieco inaczej”.

Ósmoklasiści odbyli 5 wirtualnych wizyt w ministerstwie. Poznali w ten sposób tajniki pracy ministra, sędziego, posła, a także protokołu dyplomatycznego.

Dzięki programowi edukacyjnemu Ministerstwa Sprawiedliwości pt. „Przygody z Paragrafem – nieco inaczej” młodzi ludzie przed wyborem drogi życiowej dowiadywali się wielu interesujących rzeczy.

Lekcje online prowadzone były z wykorzystaniem aplikacji Teams i miały formę aktywnych warsztatów.

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku dla naszej Szkoły

WSPIERAMY SĄSIADÓW

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Zegar