Innowacje 2021/22

Utworzono dnia 30.10.2023
  • opracowanie i wdrożenie wśród dzieci przedszkolnych Innowacji Pedagogicznej pt. „Królestwo szachów” zawierającej autorskie wiersze,
  • opracowanie i wdrożenie wśród dzieci przedszkolnych Innowacji Pedagogicznej pt. „Odkrywam zawody z nutką artyzmu” zawierającej autorskie wiersze i zabawy ruchowe,
  • „Skaczę ja, skaczesz Ty” autorski projekt, w którym wyzwania sportowe wymagające koncentracji, dokładności i odwagi pomagają              w rozwoju i funkcjonowaniu dzieci przedszkolnych,
  • innowacja „Zawody moich rodziców” ma na celu kształtowanie  wśród uczniów postawy wyrażania siebie poprzez prezentowanie swoich umiejętności. Celem projektu jest ukazanie dzieciom, że pasja wzbogacona o wiedzę i umiejętności może w przyszłości stać się naszym zawodem. Uczniowie w ramach projektu poznają zajęcia i zawody ludzi, którzy osiągnęli sukces łącząc pasję z wykonywanym zawodem.
  • innowacja „Zakodowane kompetencje społeczne” zajęcia programistyczne dla dzieci przedszkolnych wplatane do aktywności.
  • autorskie przedsięwzięcie; spektakl teatralny z wykorzystaniem autorskiego wiersza pt. „Pracowite pory roku” w ramach organizacji Dnia Teatru dla dzieci przedszkolnych.
  • autorska forma aktywności klasowej – prowadzenie kroniki klasowej niekonwencjonalnymi metodami z uwzględnieniem naturalnych materiałów; integracja zespołu klasowego.

• Klub 7 kontynentów – celem spotkań było zwiększenie zainteresowania uczniów kulturą innych narodów, poszerzenie wiedzy geograficznej, kulturowej, a także historycznej dotyczącej różnych regionów świata. Zajęcia trwały                    1,5 godziny i odbywały się raz w miesiącu. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nich kilkunastu uczniów z klas od I do VIII.
  • stosowanie innowacyjnych rozwiązań w edukacji przedszkolnej. Wykorzystanie interaktywnych narzędzi: wykonanie i opublikowanie na kanale YouTube filmów promujących przedszkole.
  • stosowanie innowacyjnych rozwiązań w nauce języka niemieckiego. Wykorzystywanie w pracy padleta. Nauczyciel wykorzystywał również zasoby dostępne w sieci, gry, zabawy językowe, korzystał z materiałów interaktywnych, wykorzystywał ćwiczenia w formie gier i quizów.
  • stosowanie innowacyjnych rozwiązań w nauce edukacji polonistycznej            i języka polskiego. Wykorzystanie interaktywnych narzędzi w klasach  I - VIII, by podnieść atrakcyjność zajęć. Nauczyciele wykorzystywali zasoby dostępne         w sieci, gry, zabawy językowe, korzystali z materiałów interaktywnych, a także tworzyli własne ćwiczenia w formie gier i quizów, wykorzystując możliwości programów: www.wordwall.net, www.learningapps.org, www.genial.ly. Lektury były opracowywane w formie gier planszowych, nowatorskich rozwiązań czy lapbooków, co stanowiło ciekawą  i atrakcyjną formę dla dzieci.
  • autorski projekt  w ramach Światowego Dnia Pszczół: stworzenie gazetki szkolnej, interaktywne zadania i prezentacja dla uczniów oraz organizacja spotkania ze specjalistą w ramach „Warsztatów pszczelarskich dla uczniów klas I-III”, zorganizowanie i rozstrzygnięcie konkursu szkolnego „Zbuduj domek dla owadów”.
  • autorskie rozwiązania przestrzeni, w jakiej przebywają dzieci przedszkolne:
  • urządzenie  przedszkolnego ogródka,
  • stworzenie w sali kącika o tematyce związanej z komputerami                           i Internetem w ramach dnia Bezpiecznego Internetu,
  • zorganizowanie kącika pt. „Rusz głową” rozwijającego logiczne myślenie; wykorzystanie logicznych łamigłówek z firmy Deagostini,
  • kącik pt. „Zabawy paluszkowe” rozwijające pamięć, sprawność
       językową i manualną.
  • w czasie lekcji historii w klasach IV – VIII  oraz wiedzy o społeczeństwie                  do nauczania treści programowych nauczyciel wykorzystywał autorskie prezentacje multimedialne, wzbogacając i uatrakcyjniając zajęcia. Prezentacje zawierające materiał ikonograficzny (postacie, miejsca, wydarzenia, plany, schematy, wykresy...), teksty źródłowe, mapy oraz najważniejsze informacje                  do zapisania przez uczniów w zeszytach; materiały były opracowane w dwóch językach: polskim i rosyjskim ze względu na uchodźców, którzy podjęli naukę w polskiej szkole.
  • autorski program  zajęć historyczno – fotograficznych rozwijających zainteresowania uczniów, ich umiejętności i wiedzę historyczną oraz z zakresu fotografii  pozwalający łączyć wiedzę teoretyczną z praktyczną oraz elementy różnych dziedzin nauki. Celem tych zajęć jest także zainteresowanie uczniów różnymi aspektami sztuki dawnej i współczesnej oraz nauczenie, jak należy odczytywać dzieła sztuki pochodzące z różnych okresów historii.
  • innowacyjne zajęcia:
  • warsztaty plastyczne prowadzone przez specjalistę – Panią Karolinę Kaletę; podniesienie wiedzy uczniów na temat sztuki, pracy malarza                   i jego warsztatu,
  • zajęcia na temat bezpieczeństwa na drodze –  „Road safety” skierowane do uczniów klasy II. Wykonane w ramach zajęć prace plastyczne  stanowiły tematyczną wystawę,
  • wysłanie przygotowanych przez uczniów kartek z życzeniami świątecznymi do królowej brytyjskiej Elżbiety II,
  • lekcje kulturowe dla uczniów klas I – III; Święto Dziękczynienia, Dzień Świętego Patryka,
  • Europejski Dzień Języków przygotowanie projektów o różnych krajach, ich tradycjach i kulturze, ucząc się  w ten sposób podstawowych zwrotów w języku wybranego kraju.