Programy i projekty 2020/21

Utworzono dnia 30.10.2023

Zestawienieprogramów i projektów realizowanych w roku szkolnym 2020/ 2021:

• program „Zdrowo i Sportowo” – zrealizowano 20 scenariuszy tematycznych z wykorzystaniem dostępnych sprzętów i pomocy.
  • Ogólnopolski Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – zrealizowano 7 scenariuszy o tematyce prozdrowotnej i ekologicznej,
  • Program „Mały Czytelniczek” realizowanie zajęć z wykorzystaniem bajek, opowiadań, wierszy. Zapoznanie dzieci z literaturą dziecięcą oraz nauczenie szacunku do książek. Wyrabianie nawyku sięgania po książki.
  • autorski program „Przyroda to przygoda” – cykl scenariuszy zajęć z autorskimi wierszami i zabawami. Zapoznanie dzieci z utworami wierszowanymi, prezentowanie zjawisk przyrodniczych oraz zaangażowanie w twórczość plastyczną oraz aktywność ruchową.

Zrealizowano nadrzędny cel programu – rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i stymulowanie ich wyobraźni, pamięci oraz koncentracji, a także kształtowanie zainteresowania środowiskiem przyrodniczym. Dzieci poznały utwory wierszowane, miały możliwość zgłębić wiedzę o środowisku przyrodniczym, działać plastycznie i ruchowo.

• autorski program „Emocje dziecka” – cykl scenariuszy z wykorzystaniem autorskich wierszy. Zapoznanie dzieci z wybranymi utworami, których treść dotyczy emocji. Stwarzanie okazji do wyrażania emocji i odgrywania ról. Podejmowanie prób ilustrowania treści utworu.
  • „Rozszerzona rzeczywistość wsparciem w nauce” innowacja prowadzona w roku szkolnym 2020/2021  w oddziale przedszkolnym Mądre Sówki  z udziałem 19 dzieci. Wprowadzanie do zajęć  dydaktycznych (przynajmniej raz w miesiącu)  rozszerzonej  rzeczywistości. Cele działań: zainteresowanie dzieci nowoczesną technologią w wymiarze edukacyjnym, doskonalenie umiejętności  koncentracji uwagi oraz cierpliwości u dzieci, uatrakcyjnienie zajęć, wzmocnienie motywacji do pracy.
  •  program czytelniczy „Książka – mój nowy przyjaciel”. Celem programu było zachęcenie uczniów do częstego sięgania po książkę, rozwijanie umiejętności czytania. W programie brali udział uczniowie klasy II, a jego realizacja trwała cały rok szkolny. Efektem uczestnictwa w programie był fakt, że uczniowie częściej wypożyczają książki, dostrzegając w nich ogromny potencjał do rozwijania wyobraźni, chętnie rozmawiają na temat przeczytanych pozycji literatury pięknej, a nawet tworzyli własne książki.
  • Ogólnopolski projekt  czytelniczy Czytanie ma Moc – realizacja zajęć, których celem było zachęcenie uczniów do częstego sięgania po książkę, rozwijanie umiejętności czytania.
  • program z elementami terapii ręki ,,Co ma ręka do gadania” ćwiczenia usprawniające w  pracy logopedy. W innowacji uczestniczyły dzieci  z przedszkola.
  • autorski program innowacyjny „Paszport ucznia do klasy IV” – celem tego przedsięwzięcia była integracja uczniów z nowymi nauczycielami oraz sprawdzenie podstawowych umiejętności uczniów.
  • Klub 7 kontynentów – celem spotkań było zwiększenie zainteresowania uczniów kulturą innych narodów, poszerzenie wiedzy geograficznej, kulturowej, a także historycznej dotyczącej różnych regionów świata. Zajęcia trwały 1,5 godziny i odbywały się raz w miesiącu. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nich kilkunastu uczniów z klas od I do VII.