Programy i projekty 2021/22

Utworzono dnia 29.10.2023

Zestawienie projektów i programów realizowanych w roku szkolnym 2021/ 2022:

• Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa sztuką”, którego celem jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej poprzez:
  • wspomaganie rozwoju dzieci i odkrywanie talentów,
  • budowanie więzi w grupie przedszkolnej,
  • rozwijanie wiary we własne możliwości,
  • współpracę ze środowiskiem lokalnym,
  • kształtowaniem wartości i umiejętności związanych z zachowaniem się w miejscach dotyczących świata sztuki,
  • udział w akcjach propagujących działalność twórczą,
  • rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia oraz umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowych.
  • Ogólnopolski Program Edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś, którego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu                              już od najmłodszych lat.
  • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Świetliczaki na tropie... zagadek”. Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną wykonali 12 zadań, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez organizatora. Świetlica uzyskała certyfikat potwierdzający udział w projekcie.
  • Ogólnopolski projekt  czytelniczy „Czytanie ma Moc” – realizacja zajęć, których celem było zachęcenie uczniów do częstego sięgania po książkę, rozwijanie umiejętności czytania. Organizacja w szkole, w ramach projektu, Dnia Głośnego Czytania.
  • program czytelniczy „Książka – mój nowy przyjaciel”; kontynuacja zajęć. Celem programu było zachęcenie uczniów do częstego sięgania po książkę, rozwijanie umiejętności czytania. Efektem uczestnictwa w programie był fakt, że uczniowie częściej wypożyczają książki, dostrzegając w nich ogromny potencjał do rozwijania wyobraźni, chętnie rozmawiają na temat przeczytanych pozycji literatury pięknej.
  • akcja „Przerwa na czytanie” – Międzynarodowa edycja Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. Przerwa na czytanie                bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
  • projekt „Mały Miś w wielkim świecie literatury”; uczestnictwo w projekcie ma na celu rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród uczniów                               we współpracy z instytucjami w całej Polsce i za granicą.
  • Ogólnopolski projekt „Promocja Parków Narodowych jako marki”; projekt  realizowany we współpracy ze wszystkimi 23 parkami narodowymi w Polsce.

W ramach projektu zrealizowano następujące tematy:

• Dobre maniery.
  • Po co są?
  • W zdrowym ciele zdrowy duch.
  • Oko w oko z przyrodą.
  • Sąsiedztwo natury.
  • W harmonii z przyrodą.
  • Ogólnopolski Program „Uczymy Dzieci Programować”, w którym zabawy około programistyczne wplatane są do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści. Z programem nauka podstaw programowania to  wartościowa i wszechstronnie rozwijająca lekcja i świetna zabawa.

·Projekt edukacyjny Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka; projekt opracowano z myślą  o najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego. Zajęcia w formie bezpośrednich spotkań oraz narzędzia edukacyjne zostały dostosowane do dzieci z klas I – III. Głównym celem realizowanego projektu jest kształtowanie świadomości dzieci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz promowanie przestrzegania zasad brd, a w konsekwencji ochrona najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

• autorski cykl „Forma i zdrowie” realizowany cyklicznie w ramach ogólnopolskiego Programu "Trzymaj Formę!", który pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Projekt służy promocji aktywności fizycznej, uczy prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się.

W szkole odbyły się w ramach cyklu następujące comiesięczne aktywności dotyczące zdrowego odżywiania:

• „Owocowy piątek”,
  • „Aktywna przerwa”,
  • „Zdrowa przekąska – bakalie”,
  • „Trzymaj się prosto”,
  • „Dlaczego warto pić mleko?”,
  • „Pij wodę!”,
  • „Zdrowa śniadaniówka”,
  • „Sportowa przerwa”.
  • program „Spójrz inaczej” – treści programu wspierają wychowanie, uczą młodych ludzi, jak nawiązywać i utrzymać dobre relacje z innymi   i konstruktywnie rozwiązywać sytuacje trudne. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, aby umożliwić uczniom aktywne doświadczanie  i przeżywanie tego, co jest tematem zajęć, a następnie podsumować i opracować zdobyte doświadczenia.
  • program z elementami terapii ręki ,,Co ma ręka do gadania”; ćwiczenia usprawniające w  pracy logopedy. W innowacji uczestniczyły dzieci  z przedszkola.
  • program profilaktyki logorytmicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym Logorytmika dla Smyka”; zajęcia w formie zabawy z elementami ćwiczeń logopedycznych, rytmicznych i muzyczno – ruchowych mają na celu umuzykalnienie i rozbudzanie aktywności słownej dzieci. Zadaniem programu jest rozwijanie sprawności aparatu artykulacyjnego i oddechowego, rozwijanie umiejętności poprawnego i twórczego opanowania języka, a także rozwój społeczny, emocjonalny i intelektualny.
  • program edukacyjny o bezpieczeństwie dzieci i psów „Psia lekcja” – cykl zajęć, podczas których uczniowie otrzymają podstawową wiedzę z obszaru potrzeb psa, sposobów komunikacji oraz tego jak może pomagać innym.
  • Necio.pl projekt edukacyjny poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu        i skierowany do dzieci w wieku 4 – 6 lat. Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedzą się, czym jest internet, jak komunikować się z innymi, używając poczty e-mail, a także wybierać bezpieczne strony www.